حفظ و مراقبت منظم و دوامدار از خط آهن حیرتان-مزارشریف

Sayed Zaher Mo…
پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۷ - ۱۲:۵۷
ARA

حفظ و مراقبت خط آهن یک پروسۀ دوامدار و مهم برای حفظ تأسیسات، تداوم روند انتقالات، امنیت و مصوونیت رفت‌وآمد قطارهای باربری در مسیر خط، می‌باشد.

از این‌رو، اداره مستقل خط آهن افغانستان در کنار اجرای پروژه‌های احداث خط آهن، تلاش کرده است که از امکانات، تجهیزات و تأسیسات موجود خط آهن کشور، به‌درستی حفظ و مراقبت شود.

ریاست حفظ و مراقبت خط آهن بلخ، به‌صورت همه‌روزه، هفته‌وار، ماهوار و ربعوار، از مسیر خط آهن حیرتان-مزارشریف، ایستگاه‌ها، پل‌چک‌ها، لوکوموتیف‌ها و واگون‌های مورد استفاده در این خط آهن، نظارت و حفاظت می‌کند.

این ریاست به‌صورت دوامدار نواقص و تخریبات احتمالی در این خط آهن -از نقطۀ صفری (پل دوستی) تا انتهای خط (مزارشریف)- از قبیل انحرافات افقی و عمودی، نشست خط و هم‌چنان سیستم سیگنالینگ برق مخابرات، را نظارت کرده و به آن رسیدگی می‌کند.

خط آهن حیرتان- مزارشریف که در سال ۲۰۱۰ میلادی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد، تاکنون از این تأسیسات مطابق به معیارهای بین‌المللی حفظ و مراقبت شده است.

پیش از این، اداره مستقل خط آهن کشور، موفق شده است که تصدیق‌نامۀ حفظ و مراقبت و بهره‌بردای معیاری را، از برخی نهادهای معتبر بین‌المللی فعال در عرصه خط آهن، کسب کند.

خط آهن اصلی حیرتان- مزارشریف 75 کیلومتر و خط فرعی آن 31 کیلومتر طول دارد و ایستگاه‌های خطوط آهن حیرتان، جیرتان، تازه امید، نایب‌ آباد و مزارشریف در مسیر آن قرار دارند.

خط آهن یاد شده، یکی از مسیرهای اصلی تجارت و ترانزیت افغانستان با کشورهای ترکمنستان، اوزبیکستان، قزاقستان، چین و روسیه است که حجم انتقالات از این طریق در سال به هزارها تُن می‌رسد.

آخرین خبرها و گزارش‌ها

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۴:۴۴
Background image

هفته گذشته از طریق خط آهن (۷۰۵۲۷) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است

در هفته گذشته از تاریخ (۲۱ ثور ۱۴۰۳ هـ.ش. الی ۲۷ ثور) از طریق خطوط آهن افغانستان (۷۰۵۲۷) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق بندر حیرتان (۴۸۹۲۱) تُن، بندر آقینه (۸۲۸. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۲/۲۵ - ۱۵:۲۱
Background image

هفته گذشته از طریق خط آهن (۷۳۶۸۵) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است

در هفته گذشته از تاریخ (۱۴ ثور ۱۴۰۳ هـ.ش. الی ۲۰ ثور) از طریق خطوط آهن افغانستان (۷۳۶۸۵) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق بندر حیرتان (۶۰۳۹۰) تُن، بندر آقینه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۲/۲۰ - ۱۲:۳۶
Background image

در برج حمل از طریق خط آهن (۳۵۲۹۴۰) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است

از آغاز الی ختم ماه حمل ۱۴۰۳ هـ.ش از طریق خطوط آهن افغانستان (۳۵۲۹۴۰) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق خط آهن حیرتان (۲۶۸۹۳۶) تُن، خط آهن آقینه (۳۹۷۰۳) تُن، خط. . .

BACK TO NEWS