حفظ و مراقبت منظم و دوامدار از خط آهن حیرتان-مزارشریف

Sayed Zaher Mo…
پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۷ - ۱۲:۵۷
ARA

حفظ و مراقبت خط آهن یک پروسۀ دوامدار و مهم برای حفظ تأسیسات، تداوم روند انتقالات، امنیت و مصوونیت رفت‌وآمد قطارهای باربری در مسیر خط، می‌باشد.

از این‌رو، اداره مستقل خط آهن افغانستان در کنار اجرای پروژه‌های احداث خط آهن، تلاش کرده است که از امکانات، تجهیزات و تأسیسات موجود خط آهن کشور، به‌درستی حفظ و مراقبت شود.

ریاست حفظ و مراقبت خط آهن بلخ، به‌صورت همه‌روزه، هفته‌وار، ماهوار و ربعوار، از مسیر خط آهن حیرتان-مزارشریف، ایستگاه‌ها، پل‌چک‌ها، لوکوموتیف‌ها و واگون‌های مورد استفاده در این خط آهن، نظارت و حفاظت می‌کند.

این ریاست به‌صورت دوامدار نواقص و تخریبات احتمالی در این خط آهن -از نقطۀ صفری (پل دوستی) تا انتهای خط (مزارشریف)- از قبیل انحرافات افقی و عمودی، نشست خط و هم‌چنان سیستم سیگنالینگ برق مخابرات، را نظارت کرده و به آن رسیدگی می‌کند.

خط آهن حیرتان- مزارشریف که در سال ۲۰۱۰ میلادی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد، تاکنون از این تأسیسات مطابق به معیارهای بین‌المللی حفظ و مراقبت شده است.

پیش از این، اداره مستقل خط آهن کشور، موفق شده است که تصدیق‌نامۀ حفظ و مراقبت و بهره‌بردای معیاری را، از برخی نهادهای معتبر بین‌المللی فعال در عرصه خط آهن، کسب کند.

خط آهن اصلی حیرتان- مزارشریف 75 کیلومتر و خط فرعی آن 31 کیلومتر طول دارد و ایستگاه‌های خطوط آهن حیرتان، جیرتان، تازه امید، نایب‌ آباد و مزارشریف در مسیر آن قرار دارند.

خط آهن یاد شده، یکی از مسیرهای اصلی تجارت و ترانزیت افغانستان با کشورهای ترکمنستان، اوزبیکستان، قزاقستان، چین و روسیه است که حجم انتقالات از این طریق در سال به هزارها تُن می‌رسد.

آخرین خبرها و گزارش‌ها

چهارشنبه ۱۴۰۲/۹/۸ - ۱۵:۴۸
Background image

ملا بخت الرحمن شرافت، رئیس عمومی اداره خط آهن افغانستان و هیئت همراه اش به اساس دعوت رسمی کشور ترکمنستان به عشق آباد سفر کرد!

در نظر است در جریان این سفر با مسؤلین خط آهن ترکمنستان روی همکاریهای دوجانبه ریلی، افزایش انتقالات و موضوعات مرتبط بحث صورت ګیرد.

۱۵جمادی الاول ۱۴۴۵هـ.ق./ ۸ قوس ۱۴۰۲ هـ.ش.

شنبه ۱۴۰۲/۹/۴ - ۱۴:۳
Background image

هفته گذشته از طریق خط آهن (۸۵۸۰۱) تُن متریک انتقالات صورت گرفته است!

 در هفته گذشته از تاریخ ۲۶ عقرب الی ۲ قوس ۱۴۰۲هـ.ش. از طریق خطوط آهن افغانستان (۸۵۸۰۱) تُن متریک انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق خط آهن حیرتان (۵۷۸۲۴) تُن، خط آهن آقینه (۵. . .

شنبه ۱۴۰۲/۸/۲۷ - ۱۴:۱۹
Background image

هفته گذشته از طریق خط آهن (۵۱۲۵۲) تُن متریک انتقالات صورت گرفته است!

در هفته گذشته از تاریخ ۱۹ الی ۲۵ عقرب ۱۴۰۲هـ.ش. از طریق خطوط آهن افغانستان (۵۱۲۵۲) تُن متریک انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق خط آهن حیرتان (۳۲۷۶۷) تُن، خط آهن آقینه (۱۶۰۶). . .

BACK TO NEWS