گفت‌وگوی مقامات خط آهن افغانستان و ترکمنستان

Sayed Zaher Mo…
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۰:۵۷
گفت و گو

محمدیما شمس، رییس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فوایدعامه با آقای آزاد آتامرادوف، رییس اداره خط آهن دولت ترکمنستان از طریق ویدیو کنفراس پیرامون موضوعات مختلف، از جمله احداث پروژه‌های خط آهن، افزایش تجارت و ترانزیت میان دو کشور، بحث و تبادل نظر نمودند.

دو طرف بر گسترش روابط تجارتی، تسهیلات ترانزیتی، همکاری و هماهنگی‌ها جهت احداث پروژه‌های خط آهن و استفادۀ مؤثر از راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ایران و ترکیه، صحبت کردند.

محمدیما شمس، رییس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فوایدعامه بر تسریع روند کار و تکمیل هرچه زودتر پروژه ۳۱ کیلومتر خط آهن آقینه-اندخوی تأکید کرد.

گفت و گو

جانب ترکمنستان اعلام نمود که کار ساختمانی پروژه خط آهن آقینه-اندخوی بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده و تعهد سپرد که تلاش می‌شود کار باقی‌مانده آن، تا ختم سال جاری میلادی تکمیل و آمادۀ بهره‌برداری شود.

سپس دو طرف در مورد پروژه خط آهن تورغندی-هرات صحبت کرده و قرار شد که تیم تخنیکی مشترک روی پروسه‌های سروی اجتماعی، اقتصادی، تخنیکی و دیزاین آن کار نموده و هردو کشور برای تمویل ساختمان آن با نهادهای مختلف ملی و بین‌المللی وارد گفت‌وگو شوند.

در ادامه، چالش‌ها و فرصت‌های تجارت و ترانزیت از طریق خط آهن در مسیر راه لاجورد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دو جانب بر عملیاتی شدن هرچه زودتر آن تأکید کردند. هم‌چنان، این راه برای رشد اقتصاد و ثبات منطقه حیاتی و اساسی خوانده شده و دو طرف اعلام داشتند که آمادۀ هر گونه همکاری جهت استفادۀ مؤثر از مسیر یاد شده، می‌باشند.

در پایان این نشست، مقامات خط آهن افغانستان و ترکمنستان در رابطه به افزایش حجم انتقالات و فراهم کردن امکانات و تسهیلات لازم، در ایستگاه‌ها و خطوط آهن امام نظر- آقینه و سرحدآباد- تورغندی تبادل نظر نمودند که توافقاتی نیز حاصل گردید.

آخرین خبرها و گزارش‌ها

دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۹:۴۲
Background image

معرفی انجنیر میرویس غفوری به‌حیث معاون عملیاتی اداره مستقل خط آهن افغانستان

بر اساس پیشنهاد رهبری اداره مستقل خط آهن افغانستان و حکم مقام عالی ریاست جمهوری، دیپلوم انجنیر میرویس غفوری، به‌حیث معاون عملیاتی اداره مستقل خط آهن افغانستان تعیین و به کارمندان این. . .

شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۶ - ۱۵:۲۰
Background image

بازدید و بررسی از پروژه خط آهن آقینه-اندخوی

محمدیما شمس، رییس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان در سفری به ولایات فاریاب از جریان کار پروژه‌ خط آهن آقینه-اندخوی بازدید کرده؛ جوانب تخنیکی، مسایل امنیتی، مشکلات استملاک و روند کار. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۱ - ۹:۲
Background image

آمادگی‌‌ها برای بهره‌برداری خط آهن خواف-هرات و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خط آهن افغانستان

انجنیر عبدالباری صدیقی، معاون تخنیکی اداره مستقل خط آهن افغانستان با هیئت وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در دفتر کارش دیدار و راجع به موضوعات خط آهن میان دو کشور گفت‌وگو کرد.

. . .

BACK TO NEWS