سومین نشست آمادگی‌ برای بهره‌بردای خط آهن خواف - هرات دایر گردید

Sayed Zaher Mo…
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۸:۴۲
meeting iran

سومین نشست گروپ‌های کاری خط آهن افغانستان و ایران به‌منظور آمادگی برای آغاز عملیات بهره‌برداری و انتقالات قطعه سوم خط آهن خواف - هرات، صبح روز دوشنبه (۲۴ سنبله) تحت ریاست معاونین خط آهن دو کشور از طریق ویدیو کنفرانس برگزار گردید.

در این نشست روی موضوعات مختلف تخنیکی، حقوقی، نیروی کاری مسلکی، فراهم‌سازی تسهیلات و تجهیزات از قبیل لوکوموتیف‌ها و واگون‌ها در مسیر خط آهن غوریان- شمتیغ در قلمرو افغانستان مذاکره و گفت‌وگوی مفصل صورت گرفت.

انجنیر عبدالباری صدیقی، معاون تخنیکی اداره مستقل خط آهن افغانستان بیان داشت که پروژه خط آهن قطعه سوم خواف-هرات در آستانۀ تکمیل شدن است و طرفین باید قبل از افتتاح آن آمادگی‌های لازم را برای عملیاتی ساختن این مسیر اتخاذ نمایند.

وی با اشاره به محدودیت زمانی، خواستار تسریع کارهای باقی‌مانده شده و تأکید داشت که باید قبل از بهره‌برداری این پروژه، تمامی جوانب حقوقی، تخنیکی، امکانات و تجهیزات مورد نیاز آن نهایی گردد، تا از بروز اختلالات و مشکلات در آینده جلوگیری شود.

meeting iran3


آقای مرتضی جعفری، معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با استقبال از پیشنهادات اداره مستقل خط آهن افغانستان، اظهار داشت که برای افتتاح و آغاز کار این خط آهن، همکاری مشترک جریان دارد و لازم است تا میکانیزم پیشنهادی جانب ایران نهایی گردد.

در اخیر دو طرف توافق نمودند تا جلسات خویش را جهت نهایی ساختن سند همکاری مشترک در عرصه بهره‌برداری مسیر مذکور ادامه دهند.

پروژه خط آهن خواف-هرات به‌طول ۶۲ کیلومتر بیش از ۹۵ درصد کار آن تکمیل شده و قرار است طی دو ماه آینده افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

با افتتاح آن افغانستان به شبکه خط آهن ایران، ترکیه و برخی از کشورهای منطقه وصل شده و مهم‌تر این‌که به آب‌های گرم و بنادر تجارتی جنوب و شمال کشور ایران نیز دست می‌یابد.

آخرین خبرها و گزارش‌ها

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۰:۵۷
Background image

گفت‌وگوی مقامات خط آهن افغانستان و ترکمنستان

محمدیما شمس، رییس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فوایدعامه با آقای آزاد آتامرادوف، رییس اداره خط آهن دولت ترکمنستان از طریق ویدیو کنفراس پیرامون موضوعات مختلف، از. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱ - ۹:۱۱
Background image

انتقال بیش از ۲۹۰ هزار تُن کالای تجارتی و مواد غذایی در ماه سنبله

در جریان ماه سنبله (۱۳۹۹)، ۴ هزار و ۵۷۹ واگون حامل اموال تجارتی، از طریق خطوط آهن حیرتان- مزارشریف، آقینه و تورغندی وارد کشور شده است.

در این شمار واگون‌ها، بیش از ۲۹۰ هزار تُن اموال. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۲:۴۰
Background image

امضای تفاهم‌نامه ساخت بیزها و استحکامات امنیتی در مسیر خط آهن خواف – هرات

تفاهم‌نامه اعمار بیزها و استحکامات امنیتی در مسیر خط آهن خواف هرات، میان محمدیما شمس، رییس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فواید عامه و جنرال خوشحال سعادت، رییس. . .

BACK TO NEWS