حفظ و مراقبت منظم و دوامدار از خط آهن حیرتان-مزارشریف

Sayed Zaher Mo…
پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۷ - ۱۲:۵۷
ARA

حفظ و مراقبت خط آهن یک پروسۀ دوامدار و مهم برای حفظ تأسیسات، تداوم روند انتقالات، امنیت و مصوونیت رفت‌وآمد قطارهای باربری در مسیر خط، می‌باشد.

از این‌رو، اداره مستقل خط آهن افغانستان در کنار اجرای پروژه‌های احداث خط آهن، تلاش کرده است که از امکانات، تجهیزات و تأسیسات موجود خط آهن کشور، به‌درستی حفظ و مراقبت شود.

ریاست حفظ و مراقبت خط آهن بلخ، به‌صورت همه‌روزه، هفته‌وار، ماهوار و ربعوار، از مسیر خط آهن حیرتان-مزارشریف، ایستگاه‌ها، پل‌چک‌ها، لوکوموتیف‌ها و واگون‌های مورد استفاده در این خط آهن، نظارت و حفاظت می‌کند.

این ریاست به‌صورت دوامدار نواقص و تخریبات احتمالی در این خط آهن -از نقطۀ صفری (پل دوستی) تا انتهای خط (مزارشریف)- از قبیل انحرافات افقی و عمودی، نشست خط و هم‌چنان سیستم سیگنالینگ برق مخابرات، را نظارت کرده و به آن رسیدگی می‌کند.

خط آهن حیرتان- مزارشریف که در سال ۲۰۱۰ میلادی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد، تاکنون از این تأسیسات مطابق به معیارهای بین‌المللی حفظ و مراقبت شده است.

پیش از این، اداره مستقل خط آهن کشور، موفق شده است که تصدیق‌نامۀ حفظ و مراقبت و بهره‌بردای معیاری را، از برخی نهادهای معتبر بین‌المللی فعال در عرصه خط آهن، کسب کند.

خط آهن اصلی حیرتان- مزارشریف 75 کیلومتر و خط فرعی آن 31 کیلومتر طول دارد و ایستگاه‌های خطوط آهن حیرتان، جیرتان، تازه امید، نایب‌ آباد و مزارشریف در مسیر آن قرار دارند.

خط آهن یاد شده، یکی از مسیرهای اصلی تجارت و ترانزیت افغانستان با کشورهای ترکمنستان، اوزبیکستان، قزاقستان، چین و روسیه است که حجم انتقالات از این طریق در سال به هزارها تُن می‌رسد.

وروستي خبرونه او راپورونه

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۴:۴۹
Background image

تېره اوونۍ کې د اوسپنې پټلۍ له لارې (۷۰۵۲۷) مټریک ټنه انتقالات شوي دي

تېره  اوونۍ کې (د ۱۴۰۳ هـ.ش. کال د ثور مياشتي له ۲۱مې څخه د ثور تر ۲۷مې) نېټې پورې د افغانستان د اوسپنې پټلۍ له لارې (۷۰۵۲۷) مټریک ټنه انتقالات شوي دي.

د حیرتان بندر له لارې (۴۸۹۲۱). . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۲/۲۵ - ۱۵:۲۹
Background image

د نایب آباد سټېشن د پراختيا تفاهمنامه لاسليک شوه

د افغانستان د اوسپنې پټلۍ ادارې د ازبکستان د ريل پټلۍ ادارې او کامګار شرکت سره د ثور په ۲۳مه د حيرتان بندر آړوند د نايب آباد سټېشن د پراختيا او معياري کېدو تفاهمنامه لاسليک کړه.

په دې. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۲/۲۵ - ۱۵:۱۲
Background image

تېره اوونۍ کې د اوسپنې پټلۍ له لارې (۷۳۶۸۵) مټریک ټنه انتقالات شوي دي

تېره  اوونۍ کې (د ۱۴۰۳ هـ.ش. کال د ثور مياشتي له ۱۴مې څخه د ثور تر ۲۰مې) نېټې پورې د افغانستان د اوسپنې پټلۍ له لارې (۷۳۶۸۵) مټریک ټنه انتقالات شوي دي.

د حیرتان بندر له لارې (۶۰۳۹۰). . .

ټول