گفت‌وگوی مقام‌های سکتور ترانسپورت افغانستان، اوزبیکستان و ایران

Sayed Zaher Mo…
شنبه ۱۳۹۹/۵/۴ - ۹:۳۹
نشست سه جانبه

نشست سه‌جانبه هماهنگی، همکاری‌ و توسعه ترانسپورتی میان محترم محمدیما شمس رئیس عمومی اداره خط آهن و سرپرست وزارت فواید عامه جمهوری اسلامی افغانستان، محترم مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و محترم الیار غنی‌اوف وزیر حمل‌ونقل جمهوری اوزبیکستان، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.

مقام‌های سکتور ترانسپورت سه کشور پیرامون توسعه همکاری در عرصۀ ترانسپورت، ترانزیت و احداث زیربناهای حمل‌و‌نقل(ریلی و جاده‌یی)، استفاده از فرصت‌های موجود جهت اتصال سه کشور از طریق خط آهن و ایجاد سهولت‌ها در انتقال محموله‌های تجارتی و ترانزیتی گفت‌وگو کردند.

هم‌چنان، فرصت‌ها و چالش‌های موجود در بخش ترانزیت، تجارت، سرمایه گذاری، پروژه‌های زیربنایی و استفاده از سیستم تیر در انتقال محموله های ترانزیتی و ایجاد دهلیز تجارتی و توسعۀ حمل‌ونقل به بحث گرفته شد.

در ادامۀ گفت‌وگوها، مقام ایرانی از همکاری و آماده‌گی‌های لازم کشورش در قسمت توسعۀ بندرچاه بهار خبر داد. طرف اوزبیکستان، نیز انتقال اموال تجارتی از طریق خط آهن از مسیر افغانستان را پیشنهاد کرد که جانب افغانستان متعهد شد تا شرایط انتقال محموله‌های بیشتر تجارتی را از طریق خط آهن مزار شریف، فراهم سازد.

سپس، محمد یما شمس، رئیس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فواید عامه، با قدردانی از حسن نیت کشور‌های دوست و همسایه گفت که افغانستان از ایجاد تنوع مسیر‌های ترانزیتی استقبال و حمایت می‌کند.

نشست سه جانبه


وی افزود، افغانستان آماده است که شرایط و سهولت‌های لازم را، برای سرمایه‌گذاری و انتقال مصؤن محموله‌های تجارتی که قرار است به‌صورت آزمایشی از طریق افغانستان به ایران و اوزبیکستان انتقال یابد، مساعد نماید.

در این نشست، طرف‌ها خواستار ایجاد کمیته‌های تخنیکی شدند، تا بررسی های‌شان را در مورد چگونگی اتصال سه کشور از طریق خط آهن، ایجاد دهلیز تجارتی، جلب سرمایه‌گذاری‌ها و احداث خط آهن مزار شریف- هرات و اقدامات عملی در این راستا را، روی‌دست گیرند.

پس از بحث‌های مفصل، وزرای هرسه کشور نماینده‌های شان را برای ایجاد کمیته‌های تخنیکی معرفی کردند و قرار شد که ظرف هفته‌های آینده، نشست هماهنگی میان آنان برگزار شود و روی موضوع اتصال سه کشور از طریق خط آهن بحث کنند.

همچنان وزرای هر سه کشور حمایت خویش را از احداث و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل ریلی و جاده‌یی بیان داشته و بر عملی کردن و ایجاد دهلیز حمل‌ونقل ریلی و جاده‌یی تاکید کردند.

در پایان نشست، مقام‌های سه کشور حمایت‌شان را از عضویت در سازمان‌ها و کنوانسیون‌های ترانسپورت منطقه‌یی ابراز نمودند و خواهان بازنگری در موافقت‌نامۀ سه‌جانبه که قبلا میان افغانستان، ایران و اوزبیکستان به امضا رسیده بود، شدند.

آخرین خبرها و گزارش‌ها

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۹ - ۹:۵۹
Background image

انتقالات نزدیک به ۸۰ هزار تُن اموال تجارتی در هفت روز گذشته!

در هفت روز ګذشته (۱ تا ۷ اسد)، بیشتر از ۷۹ هزار و ۸۰۰ تُن اموال تجارتی و مواد غذایی، از طریق خطوط آهن حیرتان-مزارشریف، آقینه و تورغندی انتقال یافته است.

این مقدار اموال که در ۱ هزار و. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۸ - ۱۰:۱۰
Background image

تجلیل از روز ملی بیرق در اداره خط آهن افغانستان

از روز ملی بیرق طی مراسمی با حضور رهبری و کارمندان اداره خط آهن افغانستان و وزارت فواید عامه، به روز سه‌شنبه (7 اسد)، در مقر این اداره، تجلیل به عمل‌آمد.

در این مراسم که انجنیر. . .

شنبه ۱۳۹۹/۵/۴ - ۹:۳۹
Background image

گفت‌وگوی مقام‌های سکتور ترانسپورت افغانستان، اوزبیکستان و ایران

نشست سه‌جانبه هماهنگی، همکاری‌ و توسعه ترانسپورتی میان محترم محمدیما شمس رئیس عمومی اداره خط آهن و سرپرست وزارت فواید عامه جمهوری اسلامی افغانستان، محترم مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی. . .

BACK TO NEWS