رؤسای جمهور افغانستان و ایران، خط آهن خواف- هرات را افتتاح کردند

Sayed Zaher Mo…
پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۲۰ - ۱۵:۵۶
ARA

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز در مراسم افتتاح خط آهن خواف- هرات که از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی نمود.

در این مراسم با شکوه که برعلاوۀ رئیس جمهور کشور، داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و سایر اراکین بلند رتبۀ دولت های دو کشور از کابل، تهران و مناطق مرزی خواف و روزنک از طریق ویدیوکنفرانس وصل بودند، رئیس جمهور در صحبت های افتتاحی خویش، گفت: مسرت دارم که امروز شاهد بهره‌ برداری پروژۀ حیاتی خط آهن خواف-هرات هستیم که نتیجه‌ تلاش های خسته گی ناپذیر هر دو کشور در عرصۀ اتصال منطقوی و رسیدن به رفاه اقتصادی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نتوانستم به صورت حضوری بخاطر افتتاح این پروژه حیاتی به سبب محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، اشتراک کنم، گفت که تکمیل شدن این پروژۀ مهم، نشانه‌ بارز اراده ملی هر دو کشور و محصول زحمات شبانه روزی و جانفشانی های مسئولین به شمول طراحان، کارگران، انجنیران و باقی دست ‌اندرکاران این پروژۀ مهم است.

وی افزود: افتتاح این پروژۀ حیاتی را به مثابه‌ی گام مهم در جهت احیا، توسعه و جهش اقتصادی در هر دو کشور، به فال نیک گرفته و از آن استقبال می نمایم.

خواف هرات3


پس از به حرکت درآمدن قطار آهن پروژۀ خواف- هرات که به هدایت رؤسای جمهور افغانستان و ایران صورت گرفت، رئیس جمهور غنی در سخنرانی خویش ضمن تبریکی به دولت ها و مردمان دو کشور، گفت که خط آهن موثرترین، مفیدترین و ارزانترین طریقه انتقال و ترانسپورت در قاره آسیا است.
وی با اشاره بر اینکه  افغانستان با داشتن موقعیت ویژه در قلب آسیا همواره در دیدگاه ها و طرح های توسعوی پیشرفت های که در جهان در این زمینه صورت گرفته، مورد توجه بوده است، گفت که در سال ۱۸۷۵ میلادی فرنانند دویس سپ شخصی که کانال سویس را طراحی و عملی کرد، پروژۀ خط آهن را که موسوم به برلین تا ممبی بود، از راه افغانستان طرح ریزی نموده بود، اما زمامدار وقت افغانستان که خط آهن را یک دیدگاه استعماری تلقی می کرد، به آن مخالفت کرد.

رئیس جمهور گفت که با وصف تلاش های متعدد در زمان اعلیحضرت امان الله خان و ریاست جمهوری شهید داوود خان، افغانستان از انقلاب ترانسپورتی مرتبط به خط آهن به دور ماند. وی افزود که دولت جمهوری اسلامی افغانستان در چندین کنفرانس بین المللی به ویژه در کنفرانس برلین در سال ۲۰۰۴ ، اهمیت خط آهن را برای آیندۀ اقتصادی افغانستان و منطقه مطرح نمود.

رئیس جمهور گفت که در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی تفاهم نامه احداث خط آهن خواف- هرات میان افغانستان و ایران به امضا رسید و کار ساخت آن در سال ۱۳۸۶ عملاً آغاز گردید و امروز جای مسرت است که توسط سران دو کشور و اراکین بلند رتبۀ هر دو دولت، این پروژه مهم و حیاتی، بهره برداری می گردد.

خواف هرات4


رئیس جمهور غنی از تمام دست اندرکاران شرکت ها و مسئولین دولتی هر دو کشور به ویژه ادارۀ خط آهن جمهوری اسلامی افغانستان و آنانی که در این پروژه کار و تلاش کرده اند و همچنان دولت ایتالیا که در تمویل بخش چهارم این پروژه، دولت افغانستان را همکاری می نماید، تشکر کرد.

رئیس جمهور گفت که از نگاه اقتصادی تحولی را که قاره های اروپا و امریکا در قرن ۱۹ و شروع قرن ۲۰ شاهد بوده اند، اکنون آسیا در قرن ۲۱ با یک مقیاس بزرگ در حال عملی کردن آن است.

وی افزود که بانک انکشاف آسیایی، بررسی معتبر را با درنظرداشت ظرفیت های عظیم سرمایه گذاری بالای خطوط آهن کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی آسیای میانه که افغانستان شامل آن می باشد، برای سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۵۰ انجام داده است.

رئیس جمهور گفت که افغانستان به اساس این مطالعه باید ۲۴۴۰ کیلومتر خط آهن را اعمار کند که تخمین ابتدایی برای اعمار ۱۲۹۵ کیلومتر آن به بیش از ۲ میلیارد و ۲۵۵ میلیون دالر میرسد.

افتتاح خواف هرات


محمد اشرف غنی تصریح کرد که خوشبختانه ما نه تنها شاهد اعمار خط آهن خواف -هرات هستیم، بلکه در گذشته نیز آهن در مناطق دیگر افغانستان از جمله خط آهن حیرتان- مزار شریف تکمیل گردیده و خط آهن آقینه- اندخوی در حال تکمیل شدن است و همچنان خطوط آهن در سایر مناطق کشور نیز اعمار خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: تمام کشورهای منطقه ضرورت آن را دارند که با یک دیدگاه مشترک از یک طرف و از طرف دیگر با یک اقدام هماهنگ برای تجهیز، تمویل، اعمار و مدیریت همه پروژه ها به منظور استفاده بهینه، با هم همکاری کنند.

رئیس جمهور غنی گفت که کشور ما به یکی از مراکز عمدۀ تولید انرژی و صادرات انرژی پایدار مبدل خواهد شد و در عین حال پروژه های بزرگ منطقوی مانند کاسا ۱۰۰۰، تاپی و تپ از پروژه های بزرگ اقتصادی منطقوی به شمار میروند.

رئیس جمهور در مورد ظرفیت های معادن و منرال های افغانستان که بالغ به یک تریلیون می شود، معلومات داده، گفت که دیدگاه ما  این است که افغانستان دوباره موقعیت مرکزی خود را در راه های ابریشم و لاجورد احیا کند و در اجندای توسعه تجارت، سرمایه گذاری و مناسبات اقتصادی میان دولت ها از اعتبار قوی برخوردار باشد.

رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش ضمن تبریک به هموطنان هراتی، گفت که طرح های بزرگ همکاری های منطقوی برای احیای جایگاه هرات و افغانستان در شش سال گذشته که بنیاد گذاشته بود، یکی بعد دیگر در حال تحقق یافتن است.

منبع:  صفحه ارگ ریاست جمهوری

آخرین خبرها و گزارش‌ها

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۴:۴۴
Background image

هفته گذشته از طریق خط آهن (۷۰۵۲۷) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است

در هفته گذشته از تاریخ (۲۱ ثور ۱۴۰۳ هـ.ش. الی ۲۷ ثور) از طریق خطوط آهن افغانستان (۷۰۵۲۷) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق بندر حیرتان (۴۸۹۲۱) تُن، بندر آقینه (۸۲۸. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۲/۲۵ - ۱۵:۲۱
Background image

هفته گذشته از طریق خط آهن (۷۳۶۸۵) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است

در هفته گذشته از تاریخ (۱۴ ثور ۱۴۰۳ هـ.ش. الی ۲۰ ثور) از طریق خطوط آهن افغانستان (۷۳۶۸۵) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق بندر حیرتان (۶۰۳۹۰) تُن، بندر آقینه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۲/۲۰ - ۱۲:۳۶
Background image

در برج حمل از طریق خط آهن (۳۵۲۹۴۰) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است

از آغاز الی ختم ماه حمل ۱۴۰۳ هـ.ش از طریق خطوط آهن افغانستان (۳۵۲۹۴۰) متریک تُن انتقالات صورت گرفته است.

در این میان از طریق خط آهن حیرتان (۲۶۸۹۳۶) تُن، خط آهن آقینه (۳۹۷۰۳) تُن، خط. . .

BACK TO NEWS